Havuçun Faydaları Nelerdir?

Havuçun Faydaları Nelerdir?

Havucun en karakteristik özelliği şüphesiz sahip olduğu Beta Karoten oranı. Beta Karoten aslında onun turuncu rengine de sahip olmasını sağlayan madde. Yani hem ona cazip bir görünüm kazandırıyor, hem de sağlık için son derece faydalı konumuna getiriyor.Beta Karoten vücuda alındığında A vitaminine dönüştürülüyor. Bu yönü ile birlikte Beta Karoten A vitamini temini açısından ciddi bir kaynak. Aynı zamanda çok da güçlü bir antioksidan. Antioksidan olması sayesinde de kan, kalp hastalıkları dahil çok sayıdaki hastalık için bir şifa kaynağı. Yani havuç antioksidan açısından oldukça iddialı bir sebze.

Havucun sağladığı antioksidan etkisi kalp sağlığı için son derece etkili. Yapılan birçok araştırma bunu destekler nitelikte. Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre havuç gibi turuncu ve sarı tonlarında renklere sahip meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketen bireylerde kalp ve damar hastalıklarının görülme oranı diğerlerine göre çok daha düşük olduğu gözlemleniyor.

Havucun kalp ve damar sağlığına yaptığı etkinin bir benzeri de kanser üzerine. Özellikle kanserin önlenmesi aşamasında havuç hiç de yadsınamayacak bir etkiye sahip. Yine Beta Karotenin kanser üzerine etkisi burada ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre beta karoten bakımından zengin şekilde düzenlenen bir beslenme programına tabi olan bireylerde kanser türlerine yakalanma olasılığının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.Kan kanseri, lösemide de etkisinden bahsedebiliriz. 2011 senesinde yapılmış olan bir araştırmaya göre havucun özellikle suyunda bulunan birtakım maddelerin lösemiye sebep olan hücrelerin büyümesinin önüne geçtiği gözlemlenmiş. Bu da özellikle mevcut durumdaki hastaların tedavilerinde ve hastalık öncesi önlem aşamasında ciddi bir durum.

Bağışıklık sistemini de olumlu etkileyeceğini tahmin etmek zor değil. Havuçta güçlü bir vücut, kuvvetli bir direnç sahibi olmak için gereken birçok mineral, A,C,B ve E vitaminleri, bunun yanında protein ve lipidler de bulunmakta. Özellikle bir kış ürünü olması ile birlikte vücut direncinizi artırmak, hastalıklara, enfeksiyonlara karşı korunmak için son derece ciddi etkiye sahip bir sebze.

Zihinsel faaliyetler için de havucu tüketebilirsiniz. Öyle ki havuç düzenli zihinsel faaliyetlerin gerçekleşebilmesi için gerekli olan potasyumu bileşiminde fazlası ile barındırıyor. Sadece beyin fonksiyonlarında değil, kan şekerinin düşürülmesi, kalp sağlığının korunması, stresin azaltılması gibi durumlarda da tesirlere sahip.Havuç ile ilgili birçok özelliğe yer verdik. Ancak havucu çocuk yaşlardan beri tanıdığımız bir faydası var ki onu da en sonda veriyoruz. Tahmin edebileceğiniz üzere havucun en etkili olduğu alanlardan biri de gözler.

California'da yapılan bir araştırmaya göre haftada ikiden fazla kez havuç tüketen bayanlarda yemeyenlere oranla göz hastalıklarına daha az rastlanmıştır. Özellikle havuç göz tansiyonu üzerine pozitif tesir eder. Görmeyi sağlayan sinirlerin zarar görmesine engel olarak görmenin niteliksizleşmesine engel olur. A vitaminine sahip olması da havucun gözler için faydaları arasında yer alıyor.

Top