ihya.org

Bitkilerin Faydası

Turpun Faydaları

Turp kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık kazanmanız adına harika bir besin. Tam bir C vitamini deposu olan turp kış aylarında mutlaka salatalarınızda yer almayı hak ediyor. Turp ile sağladığınız etkinin daha da fazlasını ise turp suyu ile sağlayabilirsiniz. Tüketimi konusunda zorlanırsanız sizin için en ideali zengin içerikli bir kış salatasında yer vermek olacaktır. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin faydaları yadsınamayacak bir besin. Oldukça da zengin besin değerlerine sahip.

Maydonozun Faydaları

Maydonoz, içeriğindeki vitaminleri, yüksek besin değerleri ile birlikte sürekli olarak tüketildiği taktirde sağlığınız açısından düzenleyici tesirleri beraberinde getiren bir besin. Bu yüzden maydonozu salatalarınızdan eksik etmemelisiniz.Bunun yanında maydonozun etkilerinden faydalanabileceğiniz bir başka yol da maydonoz suyu tüketimi. Özellikle maydonoz suyunu bir kür şeklinde, düzenli olarak uygularsanız olumlu etkilerinden maksimum seviyede faydalanabileceksiniz.

İşte tüm yönleri ile maydonoz ve maydonoz suyunun faydaları:

- Maydonoz suyunu sinüzit probleminize karşı kullanabilirsiniz. Özellikle sinüzitlerinizin sıvılaştığı, öksürük problemi yaşadığınız dönemlerde maydonoz suyu tedavi edici olacak, öksürük nöbetlerinizi hafifletmeye yarayacaktır.

Kırmızı Pancarın Faydaları

Sebze ve meyvelerin renkleri aslında bize bazı mesajları veriyorlar. Renklerine göre vücudumuzda en çok nelere iyi geldiğini anlamak mümkün. Kırmızı pancar da buna dahil. Kırmızı ve pembe tonlarındaki sebze ve meyvelerde olduğu gibi kırmızı pancar da öncelikli olarak kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor.

Şeker Pancarının Faydaları

Şeker pancarını işlenmiş şeker hali ile gün içerisinde sürekli olarak tüketiyoruz. Ancak şeker pancarı sadece bu yolla değil, doğal hali ile de tüketilebilen, birçok faydayı içerisinde barındıran bir besin. Özellikle tatlı olarak tüketirseniz hem hafif bir lezzet elde etmiş olacaksınız, hem de sağlığınız için birçok fayda beraberinde gelecek. Şimdi şeker pancarının faydalarına değinelim ve ona bir de bu gözle bakalım.

Marulun Faydaları

Salataların demirbaşı olan marulun faydalarından bahsedeceğiz. Marul taze doğranarak yenilen bir sebze olduğu içimn faydalarından doğrudan etkilenebiliyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta sadece doğrama ile tüketim arasına fazla zaman girmemesi.

Enginarın Faydaları

Enginar bitkisinin geçmişi, yetiştirilmesi ve yemeklerde kullanılması çok eskilere dayanıyor. Öyle ki sayısız faydaları da bu durum ile doğrudan bağlantılı olmalı. Ne yazık ki enginar tüketimi ülkemizde çok düşük oranlarda. Halbuki hem sebze kısmı hem de yaprakları beden için fazlası ile şifa kaynağı. İçeriği itibari ile de oldukça zengin besin değerlerine sahip. Düzenli olarak enginar tüketimi ile birlikte neredeyse tek başına vücudunuzun tüm ihtiyaçlarına hitap etmeniz bile mümkün.

Pırasanın Faydaları

Pırasa hemen hiçbir sofranın vazgeçilmezleri arasında olan bir sebze değil. Lezzeti ile birlikte tüketiminin çok ağırlıkta olmamasına karşın aslında sağlık için öyle artıları var ki düzenli olarak tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Her insanın tüketmesi gereken bir besin olmakla birlikte özellikle diyet listeleri için vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak insan sağlığı açısından tam anlamı ile mucizevi etkilere sahip bir besin. Kokusundan dolayı ondan uzak duruyorsanız pişmiş hali ile de tercih edebilirsiniz. Pişmiş hali ile tüketmeniz durumunda hem kokusu sizi rahatsız etmeyecek hem de faydalarını kaybetmeden yararlanmış olacaksınız.

Gelin şimdi sarımsağın etki ettiği tüm hastalıklara değinelim.

Mısırın Faydaları

Mısır birçok özelliği ile birlikte hem çok besleyici hem de faydalı bir besin maddesi. Sahip olduğu besin değerleri ile birlikte gerek salatalarınızda gerekse diğer yemeklerinizde mutlaka yer vermeniz gereken mısırın sahip olduğu faydalara daha yakından bakalım.

Bamyanın Faydaları

Sebzelerden bazıları içeriği, faydaları tam olarak bilinmeden tüketiliyor. Bamya da bu sebzelerden biri. Sadece lezzeti ve kalorisi ile değerlendirdiğimiz bamya aslında bundan çok daha fazlasını hak ediyor. Sahip olduğu vitamin, mineral ve elektrolitler ile birlikte sağlığımız için birçok faydayı da beraberinde getiren bu sebzeyi zeytinyağlı pişirerek tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bamya çorbası da, sebzenin sahip olduğu pozitif etkileri ortaya çıkarabilmek için sağlıklı bir diğer yöntem.

Kuru Fasülyenin Faydaları

Kuru baklagillerin lezzet açısından en gözde üyeleri arasında şüphesiz kuru fasülye başta geliyor. Geleneksel mutfağımızda yeri olduğu kadar sağlık açısından da kuru fasülye birçok faydaya sahip. Protein ve anorganik tuzlar açısından zengin olan kuru fasülye kalp krizinden sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar birçok hastalıkta gerek koruyucu gerekse onarıcı etki gösteriyor.

Kuru fasülyenin bileşiminde A, C, B9 ve B5 vitaminleri yer alıyor. Aynı zamanda mineralce de zengin olan kuru fasülyede özellikle magnezyum oranı açısından oldukça yüksek değerlere sahip.

Taze Fasülyenin Faydaları

Protein oranı en yüksek yeşiller arasında yer alan taze fasülyede aynı zamanda birden çok vitamin de bulunuyor. Taze fasülyede yer alan önemli iki vitamin A ve C vitaminleri. Bunun yanında B grubu vitaminleri arasından B1, B2 ve B9 vitaminleri de taze fasülyede bulunuyor.

Ispanağın Faydaları

Ispanağın faydalı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Öyle ki ıspanağın bu yönü ile birlikte çizgi filmlere dahi konu olduğunu biliyoruz. Onu bu kadar popüler bir sebze yapan en önemli özelliği ise şüphesiz zengin bir demir deposu olması. Demir yönünden zengin olması ona bir artı katsa da ıspanağı özel yapan sadece demir içeriği değil.

Kabağın Faydaları

Kabak, sağlık için birçok faydaya sahip bir besin maddesi. Özellikle bu faydalarını elde edebilmek için şüphesiz onu mevsiminde, doğal yollar ile üretildiği dönemlerde tercih etmelisiniz. Bu şekli ile tüketildiği taktirde besin değerleri vücutta düzenleyici ve onarıcı olmak üzere farklı etkilere sebep olacaktır. Bu yüzden kabak sebzesini onun doğal üretim mevsimi olan yaz mevsiminde, bahar ve yaz aylarında tüketmeliyiz.

Karnabaharın Faydaları

Kış aylarının en çok tercih edilen, yemeği, salatası, turşusu yapılan karnabahar faydaları açısından da birçok zenginliği içerisinde barındırıyor. Aynı aileya ait bir diğer sebze olan brokoli faydaları açısından çok daha popüler olsa da karnabaharın hakkını yememekte fayda var. Özellikle içeriğini kaybetmeyecek şekilde tüketildiği taktirde sağlığınız için çok faydalı bir tercih olacaktır.Karnabahar mineralce oldukça zengin bir sebze. Özellikle fosfat ve potasyum oranı karnabaharda yüksek. Kadınlarda görülen göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan indol 3 karbonal isimli maddeyi de içeriğinde barındıran karnabahar bu açıdan özellikle kadınlara tavsiye edilebilir.

Fosfor, E vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler, cinsiyet hormonları, protein de karnabaharda yer alan diğer maddeler. Ayrıntılı olarak karnabaharda yer alan maddeler ise şu şekilde:

KARNABAHAR BESİN DEĞERLERİ

Top