Mısırın Faydaları

Mısırın Faydaları

Mısır birçok özelliği ile birlikte hem çok besleyici hem de faydalı bir besin maddesi. Sahip olduğu besin değerleri ile birlikte gerek salatalarınızda gerekse diğer yemeklerinizde mutlaka yer vermeniz gereken mısırın sahip olduğu faydalara daha yakından bakalım.Mısır herşeyden önce lif oranı yüksek bir besin maddesi.Vücudumuzun hergün düzenli olarak ihtiyacı olduğu, vücuda alınması gereken belirli bir lif oranı bulunmaktadır. Tek başına bir bardak mısır bu ihtiyacın günlük olarak dörtte birini karşılamaya yetiyor.

Bu yüksek oranla birlikte mısır tüketimini düzenli olarak hayatınıza aldığınız taktirde başta kolon olmak üzere kanser riski azaltılır, bağırsak problemlerine karşı önlem alınmış olur.

Lifli yapısı sayesinde ayrıca kan şekerinin düzenlenmesinde de rol oynuyor. Düzenli tüketim ile birlikte kan şekerinizi normal değerler altında tutmanız mümkün. Özellikle bu yönü ile birlikte diyabet hastalarına mısırı şiddetle öneriyoruz. Bu sayede hem diyabetin getirdiği halsizlik ve benzeri yan etkileri ortadan kaldırarak enerji temin edebilir, hem de kan şekeri değerlerinizi kontrol altına alabileceksiniz.Kolesterolün dengelenmesinde de mısırın etkisi büyüktür. Bu yönleri ile birlikte sağlıklı bir beslenmenin temel parçalarından biri olarak mısıra başvurabilirsiniz. Ancak burada mısırı ne şekilde tüketeceğiniz de oldukça önemli. Besin değerlerini yitirmeyecek şekilde ve katkı maddeleri ile tüketmeyecek şekilde tercih etmelisiniz.

Mısır tüketiminin bir diğer etkisi ise kalp sağlığı üzerine. Damar sağlığı üzerine öncelikli olarak pozitif tesirlerde bulunan bileşimi ile birlikte hem damar ve kan değerleri hem de dolaylı yoldan kalp sağlığı korunmul olur.

Mısırın sahip olduğu değerler arasında folik asit gibi önemli maddeler de yer alıyor. Folik asit, folat bilindiği üzere daha çok hamilelik aşamasındaki bayanlara gerekli bir madde. Doğum ve hamilelikteki gelişim için son derece önemli olan folik asiti mısır gibi doğal ve faydalı bir besinden alabilirsiniz.

Mısırda ayrıca magnezyum değeri de yüksek bir oranda bulunmaktadır. Magnezyum birçok organın işleyişi için önemli bir mineral. Kalp rahatsızlıklarından şeker hastalığına kadar birçok problemde tedavi için gerekli bir unsur.Mısırda mevcut olan B grubu vitaminlerinden B1 vitamini de hafıza için önemli tesirlere sahip bir vitamin. Beyin hücreleri, enzimlerin çalışması ve zihinsel faaliyetler için önemli olan bu bileşimi ile birlikte mısır tüketimi gerek daha kuvvetli bir hafıza, gerekse daha iyi bir anlama için önemlidir.

Saymış olduğumuz önemli etkilerinin yanında mısır:

- Kaşıntı durumlarında rahatlatıcı etki gösterir.

- İshal tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilir. Bağırsak problemlerinizi rahatlatırken sindirim fonksiyonlarını kolaylaştırır.

- Böbrekler için faydalıdır.

- Diüretik bir etki gösterir. Vücutta tutulan ödemin atılmasında kullanılabilir.

- Lif içeriği sayesinde bağırsak ve karaciğerlerin sağlıklı işleyişini kolaylaştırır.
Top