Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları

Kış aylarının en çok tercih edilen, yemeği, salatası, turşusu yapılan karnabahar faydaları açısından da birçok zenginliği içerisinde barındırıyor. Aynı aileya ait bir diğer sebze olan brokoli faydaları açısından çok daha popüler olsa da karnabaharın hakkını yememekte fayda var. Özellikle içeriğini kaybetmeyecek şekilde tüketildiği taktirde sağlığınız için çok faydalı bir tercih olacaktır.Karnabahar mineralce oldukça zengin bir sebze. Özellikle fosfat ve potasyum oranı karnabaharda yüksek. Kadınlarda görülen göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olan indol 3 karbonal isimli maddeyi de içeriğinde barındıran karnabahar bu açıdan özellikle kadınlara tavsiye edilebilir.

Fosfor, E vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler, cinsiyet hormonları, protein de karnabaharda yer alan diğer maddeler. Ayrıntılı olarak karnabaharda yer alan maddeler ise şu şekilde:

KARNABAHAR BESİN DEĞERLERİ

100 gr. karnabaharın içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir:

27 kalori;

2,7 gr. protein;

5,2 gr. karbonhidrat;

0 kolesterol;

0,2 gr. yağ;

l gr. lif:

56 mgr. fosfor;

21 mgr. kalsiyum;

0.7 mgr. demir:

295 mgr. potasyum:

60 IU A vitamini;

0,09 mgr. B1 vitamini;

0,08 mgr. B2 vitamini;

0,6 mgr. B3 vitamini

55 mgr. C vitamini.Genel olarak karnabaharın kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini, sinirsel bozuklukları düzenlemeye yardımcı olduğunu, beynin çalışmasına yararlı olacağını söyleyebiliriz. Diğer faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

- Karnabahar antioksidan açısından zengindir. Bu yönü ile kalp hastalıklarına karşı önlem oluşturmaktadır. Çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken kalp krizi geçirme riskini de büyük oranda düşürüyor.

- Karnabaharın kanserli hücreler üzerine olumlu etkisi bulunmaktadır. Karnabaharın düzenli tüketimi ile birlikte kansere yakalanma oranını azaltmanız da söz konusu olabilir. Özellikle mide ve kolon kanserine karşı karnabahar tüketimini öneriyoruz.

- Karnabahar anemiye karşı da etkilidir. Kansızlığa sebep olan demir eksikliğini karnabaharın içeriğindeki demir ile ortadan kaldırmaya yardımcı olabilirsiniz.

- Bir diğer etkisi ise yüksek tansiyon hastalarını ilgilendiriyor. İçeriğinde bulunan potasyum minerali sayesinde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Tansiyon değerlerini düzenleyici olarak da karnabahar tüketilebilir.

Top