Mantar Bahçesi Tesisi

Mantar Bahçesi Tesisi

Mantarları yetiştirmek için uygun bir alana ihtiyacınız olacaktır. Kendiniz ve aileniz için yetiştirecekseniz suya erişimi olan gölgelik bir alanı seçebilirsiniz.

Mantarları pazara satmak gibi bir niyetiniz varsa daha fazla çaba sarf etmeniz gerekecektir. Biraz nem ve çevre ışığına ihtiyacınız olacaktır. Yetiştireceğiniz mantar türüne bağlı olarak değişecektir. Örneğin istiridye mantarları 10-25 derece arasında yetiştirilir.

Mantarlar nemden hoşlanır ve bu nedenle rutubetli bir ortam yaratmanız düzgün mahsuller için şarttır. Nemi arttırmanın iki yolu vardır.

Sera buğusu: bu ucuz bir seçenektir. En iyi buğu sistemini araştırın. Sistemin su damlacıklarını havada kalmasını sağlaması ve nemi yükseltmesi gerekir. Unutmayın amacımız nemi yükseltmek ürünleri sulamak değil. El bağlantısı olmadan otomatik olarak kendi zamanlamasını yapabilir.

Sis makinesi: sera sis makineleri ikinci seçenektir. Doğrudan nemi arttırır ve doğru miktar ayarlanırsa fazla suyun değerlendirilmesini sağlar. Sis makineleri genellikle daha pahalıdır ancak ihtiyaç duyulan nem miktarı tam olarak programlanabilir.

Yetiştirme alanının bir diğer önemli parçası da temiz havadır. Mantarlar oksijenden beslenir ve karbondioksit yayar. Mutlu olmaları için düzenli olarak temiz hava almaları gerekir. Yetiştirme şeklinize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.
Top