Mantarın Faydaları

Mantarın Faydaları

Yemeklerde, çorbalarda kullandığımız mantar sadece bir lezzet kaynağı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Elbette bu faydalarını her türlü mantar tüketiminde sağlayamayabilirsiniz. Özellikle kızartma ve çeşitli yollarla vitamin, besin değerlerini yitirmiş şekli ile bu faydaları sağlamanız mümkün değil. O yüzden mantar tüketiminde sağlıklı tüketim yollarını tercih etmeniz şart.Gelelim mantarın içeriğine, faydalarına. Öncelikle mantarda bol miktarda D vitamini bulunuyor. D vitamini kalp, şeker, tansiyon gibi farklı hastalıklar ile doğrudan alakadar. D vitamini eksikliğinde bunlar haricinde kanser türlerine yakalanma olasılığı artarken zihinsel faaliyetler, psikolojik durumlar dahi olumsuz etkilenebiliyor.

Mantar D vitamini içeren sayılı bitkisel besin arasında yer alıyor. Bunun yanında elbette sadece D vitamini yok mantarda. Birçok mineral, selenyum, potasyum, fosfor, çinko ve bakır da mantarın bileşiminde yer alan, vücutta birçok faaliyeti olumlu yönde etkileyen maddeler arasında.

HANGİ MANTAR TÜKETİLMELİ?

Faydalarına geçmeden önce bu uyarıyı yapmakta fayda var. Bilindiği üzere her yıl bilinçsizce mantar tüketimine bağlı olarak çok sayıda insan zehirlenerek hayatını kaybediyor. O yüzden bilinçsizce toplayacağınız mantarları asla tüketmemelisiniz. Mantarın zehirli olanını ayırt etmek ancak uzmanlar tarafından yapılabilecek bir durum. Bu yüzden özellikle kültür mantarını tüketmeniz daha isabetli bir tercih olacaktır.Bu uyarıyı da verdikten sonra gelelim mantarın daha spesifik sayılabilecek faydalarına..

KOLESTEROL DÜZENLEYİCİ

İstiridye mantarı olarak bildiğimiz mantar çeşidi kanda bulunan kötü kolesterolü düşürücü bir etki gösteriyor. Bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bu faydasına sebep olan lovastatin bileşeni diğer türlerinde değil yalnızca istiridye mantarında bulunuyor.

Sadece mantar tüketimi ile de bu maddeyi almış olursunuz. Ancak istiridye mantarı içerisindeki bu madde kolesterol ilaçlarında da profesyonel anlamda kullanılır durumda.

KANSERE ETKİSİ

Başta da bahsettiğimiz üzere mantarın kanser üzerine belirgin bir etkisi bulunuyor. Özellikle meme kanseri ve prostat kanserinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kanser karşıtı olarak etkili olan maddeler daha çok ülkemizde son yıllarda popüler olan reishi mantarı başta olmak üzere maitake ve shiitake mantarlarında mevcut. Özellikle alternatif tedavi yöntemlerinde bu mantar türleri her geçen gün daha popüler olmaya başladı. Kanser hastaları için de farklı uygulama yolları ile tedavi amaçlı olarak kullanılıyor.GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN

Antioksidanların vücutta birçok hastalığa karşı durduğunu biliyoruz. Mantar da bu açıdan oldukça zengin bir antioksidan içeriğine sahip. Öyle ki antioksidan etkisinin daha fazla olduğunu tahmin ettiğimiz birçok sebze ve meyveden daha yoğun miktarda antioksidan içeriyor. Bu da kanser riskini indirgemeye yardımcı olurken hücre yapısını korumada rol oynuyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUMADA GÖREVLİ

Mantar, özellikle beyaz mantarın bağışıklık sistemini korumada etkili olduğuna dair çalışmalar mevcut. Henüz bu çalışmalar insanlar üzerinde kesin bir netlik kazanmış, veri haline gelmiş olmasa da laboratuar ortamında yapılan deneylere göre olumlu sonuçlanmıştır.

ENFEKSİYON KARŞITI

Genel olarak rastlanılan enfeksiyon ve iltihaplar değil, daha çok şeker hastalığı, kalp hastalığının bir yan etkisi olarak rastlanılan istenmeyen iltihaplanmalarda mantar tüketimi faydalı olmaktadır. Diyabet ve kalp hastalıklarında hastalığa yaptığı etkinin yanında hastalığın yan etkilerine de olumlu yönde tesir etmektedir.KALBİNİZİ KORUR!

Mantarın kolesterolü düşürdüğünden, iltihap oluşumlarını önlediğinden, tansiyonu düzenlediğinden bahsetmiştik. Tüm bu yönleri ile birlikte mantar, bileşimindeki maddeler ile birlikte damar sağlığınızı korur, daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlar. İçerisinde bulunan B grubu vitaminleri ile de damar sertliğine karşı koruma sağlar.

BAKIR

Mantarın bileşiminde bakır da bulunuyor. Bakır minerali, kan hücrelerinin üretiminde, bağ dokusu üretiminde, kemik yapısının gelişiminde, kansızlıkta rol oynar. Tüm bunlara bağlı problemlerin sebep olarak oluşturduğu halsizlik, yorgunluk şikayetlerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu özelliklerini daha çok beyaz mantar tüketerek elde edebilirsiniz.
Top