Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar; Çin lahanası, Cruciferae familyasının Brassica oleracea türüne aittir. Bilimsel adı, Brassica oleracea var. Botrytis’ dir.

Karnabaharın vatanı Doğu Akdeniz Bölgesi‟dir. Çok eski zamanlardan beri bilhassa Kıbrıs adasında yetiştirilen karnabaharların ünleri büyüklük, gösteriş ve lezzet itibariyle dünyaya yayılmıştır.

Bugün ülkemizde Güney Akdeniz kıyılarımızda ve Ege‟nin denize yakın dolaylarında çok kaliteli karnabaharlar yetiştirilmektedir. Bilhassa Antalya‟dan İskenderun‟a kadar uzanan kıyı şeridinde dünyanın en güzel karnabahar çeşitlerini yetiştirmek ve bunlardan yüksek kaliteli tohumlar almak mümkündür. Soğuk bölgelerimizde karnabaharın taç kısımları zarar gördüğü için üretimi yapılmamaktadır.

Botanikte karnabahar lahanagiller sebzelerinden çiçek tablası yenilenler grubundadır. İki senelik bir kültür sebzesidir. İlk sene yaprak ve çiçek tablası, ikinci sene tohumluk olarak bırakılmış başlardan çiçek sapları üzerinde çiçekler ve küçük baklalar içinde tohumlar meydana gelir.

Ülkemizde karnabahar haşlanıp salata olarak, kızartılıp çeşitli şekillerde yemekleri yapılarak turşu olarak ve dondurulmuş sebze olarak değerlendirilmektedir. 100 g taze karnabaharda; 2.4 g protein, 0.2 g yağ, 91.7 g selüloz bulunur. Kalori değeri 31‟dir. Karnabaharda A, B1, B2, niasin ve C vitaminleri bulunmaktadır.

Karnabaharın sebze olarak değerlendirilen kısımlarına baş, taç, çiçek ve çiçek salkımı gibi isimler verilmekledir. Bunlardan taç terimi karnabahar için en uygun ifade şeklidir. Çünkü baş terimi daha çok lahana ve salatalar için kullanılır. Karnabaharda taç bitkinin büyüme konisi olan uç kısmının dallanması ile ortaya çıkmaktadır. Tacın oluşması ile yaprak oluşumu durmakta, sadece gelişmiş olan tacın çevresindeki yapraklar büyümelerine devam etmektedir.
Top