'Tarım Şehri' Fuarda

'Tarım Şehri' Fuarda

Niğde Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk, Fidancılık, Seracılık, Tohumculuk, Patatesçilik, Arıcılık, Meyvecilik ve Gıda Fuarı törenle açıldı.

11-14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek fuarın açılışına Niğde Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr.Gürsel Küsek, Niğde İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (NİTSO) Şevket Katırcıoğlu, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katıldığı bildirildi.

Niğde'de tarım fuarının ilkinin başlatıldoğı belirtidi. 300 firmanın furda yeralacağı bildirildi. Ayrıca yurt içinden de 40 ilin ziyaretçi olarak geleceği bilgisi verildi.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Niğde Tarım fuarının ekonomik hayatın vazgeçilmezi olan çiftçileri, sanayicileri, perakendecileri ve tüketicileri biraraya getiren çok önemli bir organizasyon olduğunu söyleyerek; Niğde’nin bir tarım şehri olduğunu ifade eden Kenar: “Niğde’miz bilindiği üzere bir tarım şehridir. Niğde tarım ve hayvancılık fuarı çiftçilerimize verimli üretim yapmaları için, yenilik değişim ve gelişimde öncü olan çok önemli bir adımdır” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr.Gürsel Küsek: “Bildiğiniz gibi tarım sektörü de diğer sektörler gibi hızlı bir değişim içerisinde. 40-50 yıl öncesine baktığımızda tarım sektörü daha çok yerel ihtiyaçların karşılanması amacıyla yerel imkanlarla yapılmaktadır. Çiftçimiz yetiştirdiği ürünlerden bir miktar tohum ayırıp ertesi yıla bu tohumları kullanmaktaydı. Tarımsal girdiler bu kadar çeşitli değildi, pazarlar bu kadar çeşitli değildi. Ama bugün hepimizin bildiği gibi tarımsal üretim bütün kıta pazarları için yapılmakta, tarımsal girdiler dünyanın her yerinden sağlanabilmekte. Böylesi çeşitli bir faaliyetin sadece yöre imkanlar içerisinde kalması çok rekabet edilebilir bir durum değil. Bu nedenle biz tarım sektörü olarak bu tür fuarları önemsiyoruz, destekliyoruz ve yapılan şehirlerin tarımına önemli katkılar yaptığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

Niğde Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu; “Fuarlar iki önemli özelliği birincisi dünya teknolojilerini sahaya getirmesi, çiftçilerimizin istifadesine sunması ve ürünlerinin pazarlanması. İkinci özelliği ise yetişen tarım ürünlerimizi ülkemizde hatta yurt dışına tanıtılmasına büyük katkı sağlamaktır. Niğde’nin tanıtımına ve ekonomisine de büyük bir katkı sağlayacak” sözleriyle fuarın özlliklerine değindi.

Katılımcıların konuşmasını ardından törenle fuarın açılışı yapıldı. Ayrıca fuarda eski tarım aletlerinin sergilenmesi ilgi odağı oldu.
Top