Yalova'da Ne Yetişir?

Yalova'da Ne Yetişir?

lova İli’nde son yıllarda tarım alanında kültür mantarcılığı, taze sebze seracılığı, kivi yetiştiriciliği ve özellikle süs bitkileri yetiştiriciliği, hayvancılık sektöründe de kültür ırkı süt inekçiliği, Merinos ve Kıvırcık ırklarının bulunduğu koyunculuk, besi sığırcılığı, tavukçuluk ve arıcılık büyük gelişme göstermektedir. Ayrıca dondurulmuş ve soğutulmuş ürünlerin üretimi de gelişmeye başlamıştır. Dondurulmuş meyve ve sebze sanayi mevcuttur.

Tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan temel mal ve hizmetleri üretmek amacı ile, gelişen tarım teknolojisini Türk çiftçisinin ve halkının hizmetine daha rahat sunabilmek amacıyla, Atatürk tarafından Atatürk Tarım İşletme Müdürlüğü kurulmuştur. Meyve, sebze, süs bitkileri bağ gibi tarımsal ürünler üzerine bilimsel araştırma programlarını ilerletmek, bölgede yetiştirilen ürünlere ait problemleri çözmek, fidanlıklara ve çiftçilere hastalıktan arındırılmış anaç materyal sağlamak ve diğer tarımsal sorunları çözmek amaçlarıyla kurulmuş olan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Yalova çiftçisine büyük destek olmaktadır.

Yalova İli’nde kivi üretimi özellikle 2004 yılından itibaren büyük artış göstermiştir. Öyle ki il, Türkiye toplam kivi üretiminin % 50’sini üretir duruma gelmiştir. İlin 2002 yılı kivi üretimi 651 ton iken 2007 yılı üretimi 5.220 tona, 2013 yılı üretimi ise yaklaşık 19.000 tona yükselmiştir. Yalova için yeni bir ürün olması, yetiştiricilerin sayısındaki artış ve iklimin uygun olması gibi sebeplerle kivi üretimi büyük artış göstermiştir. Uygun koşullar devam ettiği sürece de artışın devam etmesi beklenmektedir. Yalova İli’nde kivi üretiminin gelişimini gösteren şekil aşağıda görülmektedir.
Top