Osmaniye'de Ne Yetişir?

Osmaniye'de Ne Yetişir?

Osmaniye ili verimli toprakları ile meşhurdur. Türkiye’nin tarım açısında en verimli topraklarının bulunduğu Çukurova sınırları içinde yer alan Osmaniye ilinde, yerfıstığı, turp, buğday , soya , mısır, narenciye ve pamuk gibi ürünler yetiştirilir.

Osmaniye ili Türkiye’nin önemli bir tarım merkezidir.Tarıma elverişli arazi genellikle ovalardan oluşur ve toplam 124.800 hektarlık bir alanı kaplar.Osmaniye topraklarının %39’si gibi büyük bir bölümü ekili dikili tarım alanı olarak kullanılır. Osmaniye’de tipik Akdeniz iklim özelliği göstermektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Tarım ürünleri arasında dünya üretiminde önemli bir yer edinmiş olan Osmaniye, yer fıstığı ile dünyaya açılmıştır. Yer fıstığı ve turp üretiminde Türkiye’nin %75 civarında bir orana sahiptir.

Tarım ürünleri içinde yerfıstığı , buğday , soya , mısır ve pamuk çok önemli bir yer tutmaktadır.Meyve üretiminde ise narenciye ön planda gelir. Son yıllarda yapılan atılımla 10 milyonu aşkın zeytin fidanı dikilmiş ve bunların yarıdan çoğu ürün verme aşamasına gelmiştir. Bu ürünleri işlemek üzere daha şimdiden on kadar zeytinyağı fabrikası faaliyete geçmiştir
Top