Sakarya'da Ne Yetişir?

Sakarya'da Ne Yetişir?

Sakarya ilindeki ovalar yurdun en verimli tarım alanları arasında yer alır. Modern tarım yapıldığı için verim fazladır. Çok çeşitli tarım ürünleri yetişir. Başlıca tarım ürünleri: Buğday, arpa, mısır, fasulye, şekerpancarı, ayçiçeği, patates, soğan ve tütündür.

Sebze üretimi bol ve çeşitlidir. İstanbul’un sebze ihtiyacının çoğunu bu bölge karşılar. Yazlık, kışlık ve turfanda sebzeleri çoktur. Meyve de bol ve çeşitlidir. Başlıcaları; elma, armut, ayva, erik, kiraz, şeftali, ceviz, fındık, kestâne, çilek, üzümdür. Sapanca’da meyvecilik Geyve’de bağcılık ileridir. Sakarya ili Türkiye tarımında önemli bir yere sâhiptir. Patates ve şekerpancarı iki önemli ürünüdür. Patates denilince akla Adapazarı gelir.

Aşağı Sakarya Havzası bol yağmur alır. Ormanlar bakımından zengin olduğundan bu su depolanır ve akarsular düzenli beslenir. Ortalama su hacmi 4 milyar m3tür. Sakarya havzasında 2 milyon 75 bin hektarlık ovalık alanın, 1 milyon 671 bin 600 hektarı sulanabilir özelliktedir. Şekerpancarında verim yüksektir.

Marmara, Kocaeli ve Çatalca arasında yer alan Sakarya’da Marmara ve Karadeniz’de hakim olan iklim şartları hüküm sürmektedir. Karadeniz’e kıyısı olan alanlarda Karadeniz iklimi hakim iken güney kısımlarında Marmara ikliminin etkisi görülür.

Yıllık ortalama yağış ortalaması 630 mm olup, bazı bölgelerinde bu değer 900 mm’ye kadar çıkabilmektedir. Sakarya ilinde bitki örtüsü gür ormanlar ve makilerden oluşmaktadır. Sulama imkanlarının yüksek olduğu ilde pek çok tarımsal ürün kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Aşağıda Sakarya’da yetiştirilen tarım ürünleri hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Sakarya’da yaygın olarak buğday, yulaf, arpa, şekerpancarı ve çavdar yetiştiriciliği yapılmakta bu ürünlere ek olarak az miktarda fındık, mısır ve soğan üretimi de yapılmaktadır.

Yetiştirilen diğer tarımsal ürünler tütün, pamuk ve sebze çeşitleridir. Bölgenin sulama ve iklim özelliklerinin elverişli olması tarımsal arazilerinin nitelikli olması nedeniyle pek çok sebze ve meyve türü kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Bölgede elma, armut, üzüm yetiştiriciliği son yıllarda daha da artmıştır.
Top