Nevşehir'de Ne Yetişir?

Nevşehir'de Ne Yetişir?

Mevsim ve yağış şartları nedeniyle tarım ürünleri fazla çeşitli değildir.Tahıl yumru ve sanayi ürünleri başlıca tarım ürünleridir.
Patates üretiminde Nevşehir ili,İzmir ve Niğde ile Türkiye’nin ilk üçüne giren önemli bir gelir kaynağı olmuştur.Bu anlamda patates Nevşehirin bir simgesi olaraktan tanınır.

Ayrıca ilde şekerpancarı,buğday,arpa,çavdar,bakla,nohut,fasulye,mercimek yetiştirilir.Fakat meyvacılık bilhassa bağcılık bölge tarım ekonomisi için önemli bir yer tutmaktadır.Meyve olarak öncelikle çok kaliteli ve dünyaca ünlü üzümleri, elma, armut, ceviz, erik, kayısı, ayva, dut, iğde, karpuz, kavun ve bademde yetiştirilmektedir. Nevşehir kabak çekirdeği Türkiye de özellikle aranan ve bilinen bir kuruyemiştir.

Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir’de, üreticiler kooperatifler birliği kurmaya hazırlanıyor. Merkez ilçeye bağlı Kaymaklı Belde Belediye Başkanı Abdullah Çekiç, bölgede faaliyet gösteren kooperatiflerin birleştirilerek Patates Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği (PATKOBİRLİK) kurulması için çalışma başlattıklarını belirtti. Patates üreticilerinin sorunlarının her geçen gün daha da arttığını kaydeden Çekiç,şunları söyledi: “Patates üretiminde girdiler sürekli artıyor ve üretici maliyetin altında fiyatlarla satış yapmak zorunda kalıyor. Fiyatlardaki istikrarsızlık çiftçiyi sıkıntıya düşürüyor. Bu sorunların çözümü için kooperatifler birliği kurulması fikri, geçen yıl ortaya çıkmıştı. Halen Nevşehir Ziraat Odası’nın yanı sıra Kaymaklı, Göre ve Şahin efendi beldelerinde üretici kooperatifleri faaliyet gösteriyor. Girişimlerimiz neticesinde bölgedeki tüm kooperatifleri aynı çatı altında toplayacağız. Bakanlar Kurulu’nun onayından sonra birliğimiz resmiyete geçecek.”
Top