Pitaya Üretimini Gerçekleştirdi!

Pitaya Üretimini Gerçekleştirdi!

MERSİN’de 26 yıldır tropikal meyve yetiştiren Mehmet Tanrıverdi, anavatanı Vietnam olan ve ’Ejder Meyvesi’ olarak da bilinen, ’Pitaya’ üretimini gerçekleştirdi.

Mehmet Tanrıverdi, 12 yıl önce deneme ekimi yaptığı Pitaya’nın tohumu ve dal üretimini geliştirmek için de 4 yıldır uğraş verdiğini, bu süreç sonunda bu meyveden 10 çeşit üretmeyi başardığını söyledi.

Tanrıverdi, Pitaya’nın çiçek açtıktan yaklaşık 30- 50 gün sonra meyve verdiğini belirtip, “Meyvelerinin ağırlığı 150 ile 600 gram arasında değişen Patiya, şarap, dondurma ve gıda boyası sektöründe de kullanılabilir yapıya sahip. Bugün için sadece büyük market ve manavların raflarında bulunabilen Pitaya’nın tanesi 35 ile 40 lira arasında satışa sunuluyor” dedi.

Tanrıverdi, 1.5 dönümlük açık arazide yetiştirdiği Pitaya’nın ilk hasadında 7 bin 270 lira, ikinci hasadında 78 bin lira, üçüncü hasadında ise 157 bin 180 lira net kar elde ettiğini duyurdu. Pitaya’nın diğer tropikal meyvelerden çok daha avantajlı olduğunu kaydeden Tanrıverdi şöyle konuştu:

“Meyvenin yetiştirilmesi ile ilgili Mersin’de üç ayrı bölgede çalışmamız oldu ve başarılı olduk. Biz artık bu meyveyi Mersin markası yapacağız. Dünyaya açılacağız. Şu an meyveyi açık alanda üreiyoruz. Meyvenin örtü altındaki üretimi daha başarılı oldu. Bu bitki su istemiyor. Fazla yağmurdan zarar görüyor. Eksi 2 dereceden sonra hasar görüyor. Mersin ve çevresinde bu dereceyi basit önlemlerle örtü altında önleyebiliriz. Bu yüzden örtü altında üretilmesi daha iyi. Hastalığı hiç yok. Zirai mücadeleye gerek olmuyor. Gübre istemiyor. Bu yönden büyük avantaj sağlıyor. Mayıs ayından kasım sonuna kadar beş periyod halinde ürün alma imkanımız var. Çok bereketli bir meyve. Özellikle içi beyaz olan tür devamlı meyve veriyor. Avrupa’da tanesi 12 dolardan satılıyor. Şu an bu meyve Türkiye’ye ithal geliyor. Şuan biz de ürünümüzü İstanbul’a gönderiyoruz. Üretim arttıkça ihracata yöneleceğiz. İnsanların Pitaya üretime başlamasını istiyoruz. Çünkü diğer tüm tropikal meyvelerden çok daha avantajlı. Avrupa’da tercih edilen bir numaralı tropikal meyve.”

Pitaya’nın Vietnam ve çevresinde sağlık meyvesi olarak bilinen ve içerdiği yüksek antioksidan özellikleri ile sağlığa olumlu katkıları olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Avrupa’da bu meyvenin sağlığa iyi gelen yönleri ile ilgili ciddi makaleler var. Fidan üretimimizde bir sıkıntı yok.
Top