Amasya'da Ne Yetişir?

Amasya'da Ne Yetişir?

Amasya şehri bir çoğumuzun bildiği üzere Elması ile ünlüdür. Amasya ilinde öncelikle olarak Amasya Elması olmak üzere Kiraz, Şeftali,ve turunçgiller yetiştirilebilir.

Amasya’da üretilen tarım ürünlerinin başlıcaları elma, kiraz, bamya, soğan, haşhaş, mercimek, fasulyedir.

Amasya Elması (Misket Elma)

Amasya denilince akla ilk olarak Misket elması gelir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, eğer mevsimiyse, mutlaka Misket elması “Amasya Elması” olarak karşınıza çıkar.

Amasya adıyla bütünleşen Misket, özelliğini yine Amasya’nın coğrafi yapısında alır. Söylendiğine göre Amasya vadisi, misketin yetişmek için tam aradığı ortammış. Boğazın esintisi elmaya ayrı bir tat verir. Kokusu da burada gizlidir.

Misket’in en büyük özelliği bir yıl meyve verirse diğer yıl vermemesidir. Bir yüzü kırmızı, diğer yüzü ise sarı ila yeşilimsi bir renk taşır. İnce kabuklu, hoş kokuludur. Sert ve dayanıklıdır. Uzun süre saklanmaya elverişlidir. Amasya elmasının iki türü vardır. Daha küçük ve tatlı olanına Misket elması denir. Daha iri ve aşılı olanına ise KABAK elması adı verilir. Amasya elması meyveye geç yatar ve 8 – 10 yaşından önce ürün vermez.

Kiraz Yetiştiriciliği

Kiraz, Amasya’nın genel olarak merkez ilçeye bağlı Yeşilyenice, Ziyaret kasabaları ile Sarılar, Yıkılgan, Kuzgeçe, Çiğdemlik, Kızseki, Filingir Bağları, İpekköy, İlyas, Sevincer, Mahmatlar, Uygur ve Tatar köylerinde yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Amasya’nın en eski kiraz çeşitleri Tabanıyarık, Dalbastı, Erkiraz, Barama adını verdiğimiz çeşitleridir.Amasya’da kiraz yetiştiriciliği çok eski yıllardan beri anılan çeşitlerle sürdürülürken bugün oldukça kaliteli ve standart çeşitlerden meydana gelen kapama bahçeler ve meyveler bulmak mümkündür.Özellikle kır ve kırtabanı arazilerde 2-10 dekarlık arazilerde kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır.Son yıllarda bahçelerde eski çeşitlerin yerini Napolyon,Bing,Lambert,Van Honeyheart,Belladi Pistaia gibi yabancı çeşitlerle; Karakirtik, Karagevrek, Türko, Turfandakara, Malatya gibi yerli çeşitler de bolca yetiştirilmektedir.
Top