Aydın'da Ne Yetişir?

Aydın'da Ne Yetişir?

Aydın, potansiyeli ve ürün çeşitliliği bakımından tarımsal üretimin en önemli merkezlerinden biridir. “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir” tanımlaması kentin tarımdaki gücünü özetliyor.

Dünya incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın, kestane ve zeytin üretiminde Türkiye birincisi. Aydın’da üretilen kestane, Bursa’da işlenerek kestane şekeri olarak piyasaya sunulur. Bursa kestane şekeri ile ünlüdür. Fakat kestanenin Aydın’dan gittiği pek bilinmez.

Aydın’da meyvecilik ve sebzecilik oldukça önemli yer tutmaktadır. Tarıma elverişli olan arazinin neredeyse yarısı meyve ve sebzecilik tarımı amaçlı olarak ayrılmıştır . 2 , 5 milyon incir , 15 milyon zeytin , 1 milyona yakın turunçgil ağacıyla meyvecilik çok ileridir . Senede 110 bin ton incir , 110 bin ton zeytin ve 45 bin ton üzüm elde edilir . Ek Olarak badem , ceviz , armut , kavun , karpuz , kestane , vişne , kiraz , kayısı , erik , elma , antep fıstığı ve her tür meyve bu bölgede yetişir .

Sebzecilik , seracılık ve turfanda sebzecilik birçok gelişmiştir . Seralar , jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır . Senede aşağı yukarı 25 bin ton pırasa , 25 bin ton lahana , 60 bin ton patlıcan , 120 bin ton domates , 60 bin ton biber ve 40 bin ton soğan yetiştirilir .

Dünyanın en lezzetli inciri Aydın’da yetişir . Sarılop , göklop ve karazaplak , padişah lop , ak lop , ballı lop , aydın lopu ve şekerli lop cinsleri vardır . Endüstri bitkilerine ayrılan alanlar , hububat ziraatine ayrılan alanlardan daha çok bir yer tutar . Bu özellik Türkiye’nin diğer hiçbir ilinde görülmez .
Top