Balıkesir'de Ne Yetişir?

Balıkesir'de Ne Yetişir?

Balıkesir üç farklı iklim kuşağının yaşandığı bir ildir. Bu açıdan bölgede pek çok ürünün yetiştiriciliği kolaylıkla yapılabilmektedir. Verimli toprakları, zengin su kaynakları yetiştiricilik için önemli avantaj sağlamaktadır.

Bölgede nüfusun %80’İ geçimini tarım kollarından sağlarken sanayi kollarının da önemli bir katkısı bulunmaktadır. Kıyı alanlarda yoğun olarak zeytin yetiştirilmekte, zeytini narenciye, incir, pamuk, elma, armut, ayva ve üzüm takip etmektedir.

İç kısımlarda yapılan yetiştiricilikte tahıl, baklagil, pancar, tütün, ayçiçeği, susam ve pirinç üretimi hakimdir. Ayrıca buğday, arpa ve mısır Balıkesir’de yetiştirilen diğer tarım ürünleri arasında yer alır.

İlin tarım yapılan arazisi 510.456 hektardır. İlde genel olarak yetiştirilen tarım ürünleri; tahıl ürünleri, susam, haşhaş, ayçiçeği, tütün, şeker pancarı, domates, kavun'dur. Yetiştirilen diğer önemli ürünler tütün, taze fasulye, börülce, şeftali, elma ve mandalinadır. 2002'de Türkiye'de üretilen baklanın %4.3'ü, sarımsağın %13.5'i, karnıbaharın %9.8'i, pirincin %12.2'si, domatesin %5.5'i, karpuzun %3.9'u, kavunun %6.9'u, aspirin %89'u ve buğdayın %2.2'si Balıkesir ili topraklarında yetiştirilmiştir.

Türkiye'nin 12 tonluk kuşkonmaz üretiminin tamamı Balıkesir ilinden gerçekleştirilmekte olup, baklagil üretiminde de birinci sıradaki ildir. İlin 71 dekarlık alanında seracılık yapılamkta olup, buralarda domates, salatalık ve taze fasulye üretilmektedir. Balıkesir'deki traktör sayısı ise 2002 rakamlarına göre 33449'dur. Toplam tarım ürünü üretimine bakıldığında il, ülkede 3. sıradadır. Pamuk üretimi de yapılmakta olup Marmara Bölgesi'nde Bursa ili ile birlikte en çok pamuk üreten ildir. İlin sahil kesiminde zeytincilik yapılmaktadır. İl sınırları için 10 milyon kadar zeytin ağacı bulunmaktadır. İldeki zeytin üretimi, ülkedeki toplam zeytin üretiminin % 8'i kadardır. Halbuki bu oran 2002 yılında %10.7'dir. Balıkesir Ovası, Gönen Ovası, Susurluk Ovası ve Edremit Ovası ilin başlıca üretim yerleridir. Gönen ovasının başlıca ürünü ise pirinçtir.
Top