Dr. Mehmet Öz'den

Dr. Mehmet Öz'den

Yazın meyve ve sebze şart!

*Yazın su dışında, sağlıklı ve serinletici bir içeceğe ihtiyaç duyuluyor. Pek çok kişi limonatayı tercih ediyor, ama bu konuda da tereddütler var. Ne önerirsiniz?
Ben aslında su’yu yerim, içmem! Başta karpuz olmak üzere, yazın bulunabilen meyve ve sebzelerden alırım; bunlar yüksek miktarda su içerir. Karpuz ayrıca tok da tutar, kilo kaybetmeye yardımcı olur.

*Sıcaklarda yemek seçimi çok önemli. Sağlıklı ve besleyici bir öğle yemeği ne olabilir?
İçinde mutlaka ayran olan bir yemek! Ayranın içinde tuz da vardır. Yazın çok faydalıdır ve tok tutar. Ve tabii balık çok çok önemli bir yemek. Yazın meyve ve sebzeyi de çok yemek lazım. Hem kolay bulunur hem de ucuzdurlar. Bir kere sebze yiyenler, ‘Akdeniz tarzı’ beslenenler daha çok yaşıyor. Bu araştırmalarla da ispat edildi artık.

*Etrafta çok fazla bilgi var. İnternet sitelerinde, kadın programlarında, gazetelerde…
Doğru bilgiyi nasıl seçmeliyiz?
Ben kendi adıma daha çok üniversite sitelerine güveniyorum. Kendi programım için de üniversitelerden bilgi topluyor ve paylaşıyorum. Onun dışında böyle site manşetlerinden bilgi almak, sağlıklı bilgiler almak kolay değil. Önce kâr amacı olmayan sitelere, daha sonra diğer sitelere bakmak lazım. Ve tabii bunları karşılaştırmak çok önemli. Site mal satıyorsa, daha da dikkatli olmak lazım.

*Genç ve orta yaş grubundaki kadınlarda tiroid problemleri çok görülüyor.
Bunu neye bağlıyorsunuz?
Birkaç sebebi var ama öncelikle, bağışıklık sistemi gerilemeye başladı. D vitamini eksikliği çok önemli olabilir. Bu eksik olunca tiroide hücum başlıyor ve tiroid öldürülüyor. Orta yaşlarda çıkmasının en büyük sorunu bu. Bir de bağırsak ve sindirim sistemi çok önemli. Burada kimisi iyi, kimisi iyi olmayan mikroplar var. Alerji yapan yemekler tercih edilince, bağırsaklardaki hücreler birbirinden ayrılıyor. Bu nedenle tiroid bezlerine hücum başlıyor.

*Hastalarınıza tedavi esnasında derin sufi müzikleri çaldığınızı duyduk.
Bu müziklerin nasıl bir işlevi oluyor?
Orta Asyada, bin sene önce, şifa vericiler doktor değildi, ama insanların iyi hissetmelerini sağlarlardı. Bunlar beş tonlu, daha ilkel müzikler kullanırlardı. Dökülen suyun sesleri veya davul sesleri gibi. Bu tür müzikleri çalan Rahmi Oruç ile tanışmıştım yıllar önce. Ben ondan aldığım müzikleri hastalarıma çalınca, hastalarımın rahatladığını gördüm. Mesela daha rahat solumaya başladılar. Müziğin böyle ve daha güçlü yararları olduğunu keşfettim.

*Yeni sezonda The Dr. Oz Show’da neler göreceğiz? Yeni kitap projeleriniz var mı?
Yeni kitabıma karar verdik, diyet destekleyen yemek tarifleri yazacağız eşimle… Yeni sezondan çok ümitliyim, geçen sezon bir yarışma yaptık; kim sağlığını daha çabuk dönüştürebilecek diye… 1 milyon dolarlık bir ödül verdik Amerika’da ve ağustos ayında kimin kazandğını açıklayacağız. Bu ödülü alan kişi, siz de göreceksiniz, sağlığını inanılmaz bir şekilde dönüştürdü. Şekerini ve yüksek tansiyonunu yendi. Önümüzdeki sezon da böyle teşvik edici, motive edici yarışmalarımız olacak. En büyük amacımız halkı motive edebilmek. Bildiğiniz gibi Emmy ödülü aldık; amacımız ödül değil tabii ama ödüller iyi oluyor. Hem moral oluyor hem de doğru yolda gittiğimizin ispatı oluyor.
Top